Категорії розділу

"Гарячі" новини [7]
анонси актуальних події, заходів, ідей
Бліц-коментування "біжучих" літподій [5]
АВЛ // Актуальна вітчизняна література: класика і сучасність [5]
Живі і невмирущі... Класики і наші сучасники... Ті, про кого говорять і про кого мовчать... Невідомі і призабуті...
Світова література: ретроспектива і сучасність [1]
Теорія літератури [0]
Жанри, напрями, стилі, індивідуально-авторська манера...
Анна БАГРЯНА [2]
Авторська сторінка
Тетяна ВИННИК [2]
Авторська сторінка
Геннадій ГОРОВИЙ [2]
Авторська сторінка
Ірина НОВІЦЬКА (ДЕМЕНТЬЄВА) [0]
Авторська сторінка
Олеся ОВЧАР [2]
Авторська сторінка
Наталка ПАСІЧНИК [2]
Авторська сторінка
Лариса РАДЧЕНКО [2]
Авторська сторінка
Маргарита ЧЕРНЕНКО [2]
Авторська сторінка
КНИЖКОВА ШАФА [1]
про нові видання

Форма входу

Пошук

Наше опитування

Що означає для Вас літстудія "ПЕРЕХРЕСТЯ"
1. коло друзів та однодумців
2. засіб демонстрації своїх можливостей і свого хисту
3. місце живого спілкування
4. не замислююсь над цим
5. майданчик для старту в літературі
6. місце де можна дізнатися про щось нове
7. можливість обміну енергією
8. місце розваг і відпочинку
9. інше (вказати що саме)
Всього відповідей: 27

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Понеділок, 29.04.2024, 05:58
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Перехрестя

Автори. Твори. Події... Коротко і розлого

Головна » Файли » Бліц-коментування "біжучих" літподій

"Пастораль річечки". Грамотна книжка зі щасливою долею
01.09.2011, 00:35
 
Давно я не тішилась такою грамотною книжкою. Хоч всяка сучасна книжка мала би бути грамотно і продумано зробленою, нести у собі цілісність і довершеність, але… …але така книжка народилася, і назвали її «Пастораль річечки» – гарно, поетично, достойно.
 
Приємна бежево-жовта суперобкладинка, а під нею – волошкової барви палітурка. Альбомного формату, на крейдованому папері, витриманим і читабельним шрифтом. Перше враження – файно! Книжку видано за сприяння Міжнародного благодійного Фонду «Україна 3000», упорядкування і примітки – Оксани Івасюк, передмова – Катерини Ющенко. Чернівці: «Букрек», 2011. – 192 сторінки, з ілюстраціями. Чудова графіка львівського живописця-монументаліста Богдана Сороки. (Про нього та авторів – наприкінці книги). Зазираю у зміст: під однією обкладинкою зібрано тематичну малу прозу і знаних майстрів пера, і зовсім юних. Втім, акцент, очевидно, зроблено на самі тексти, враховуючи і географію, і актуальність, і поетичність. А тепер – ближче до… річечок.
 
Малі річки України, які ще пульсують артеріями, живлять землю і нашу уяву, тут описано по-різному: від найвищого замилування, від міфологічнго-символічних правитоків аж до замулення русел, а відтак і наших душ. Це й не дивно, що малих річок так багато. Як свідчить Покажчик наприкінці книжки: «Україна вкрита мереживом 73 тисяч водотоків: рік, річок, річечок, стрімчаків, зворів, гуків, потічків…» (У «Пасторалі річечки» згадано про 60 малих річок України, а це вже не абищо).
 
А тепер – про авторів та їхні річкові ремінісценції. Віктор Баранов у своїй прозі «Вода мого дитинства» пригадує ті веселі босоногі роки, коли річка була важливою частиною людського життя, годувала, омивала, дивувала. Таким же є і спогад з дитинства Валентини Коваленко ("Такий мій рай"). У Павла Вольвача («Конка») з річкою пов’язані також теплі родинні спогади. Василь Герасим’юк пояснює, чому карпатські річки називають потоками і чому вони такі мінливі. Його прозу доречно мережано поезією. Олександр Денисенко у поезопрозі «Він мріяв жити» сягає космічного образу мега-ріки, її сутності та значущості для усього живого. Інга Кейван та Оксана Кришталева у своїх річкових роздумах порівнюють плин ріки із джазовими ритмами, з піснею, імпровізацією. У прозі Святослава Копака («Закута Полтва») є чудова паралель між річкою, яку змусили текти під Львівським Оперним. Надзвичайною і всеохопною є «Мошків потік» Софії Майданської – у цій прозі чудово поєднано історію, міфологію, людські долі, гру слів і понять, пісні, почуття і відчуття – фактично епопея, де словам тісно,  а думкам розлого. Романтична проза Лесі Мручківської («Джерела») і Вікторії Осташ («Чорно-біле сучасне кіно») – це значно більше, аніж тексти і образи… Лариса Подкоритова («Злиття») у своїй короткій прозі намагається вибачитись перед річкою, яку засмітили люди. Любов Проць із материнською любов’ю оспівує річку Веретено… та всіх не перелічити.
 
Раджу прочитати цю книжку повністю. «Пастораль річечки» – це книга, яку хочеться час від часу гортати. Така сила малої прози і слова, що в ній живе.
 
Оксана Копак, Львів
Категорія: Бліц-коментування "біжучих" літподій | Додав: Ostashkіna
Переглядів: 525 | Завантажень: 0 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
1 Захабура  
0
Книжка дійсно дуже приємна, якісна. Більшість творів - справжні пасторалі. Є дуже красиві речі "Записка на березі Сурші" (Л. Воронюк), віршована проза М.Гедза. (Твій, Вікуню, текст про Черемоші мене вразив, бо він дуже відмінний від текстів інших авторів, в ньому доля і річка переплетені і переплутані, що стали невід'ємними одне від одного). Красивих текстів багато, їх переважна більшість. Проте, як на мене, у декотрих авторів аж забагато отої "босоногості" і зменшувально-пестливих слів, від яких уже оскома набилася "потічок, місточок, кладочка", "стежечка, травичка,бережечок, горбочок". Або й шаблони:"хлюпав об берег дитинства" і т.п. Я не критик і це просто моя особиста думка.

2 Ostashkіna  
0
Дякую за коментар, Валюшо!
Мені теж не близькі оті "зменшувально-пестливості", але то наша спільна хвороба, про яку ще Стус писав у 60-70-ті роки минулого століття...

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]